Ашық сабақ. Математика. 6 сынып. Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздік

Oinet.kz 02-10-2019 1919

                                                

6.3В Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 6

Қатысқандар саны:            

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздік. Бір айнымалысы бар   сызықтық теңсіздіктерді шешу.

Осы сабақта   қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.2.2.12

теңсіздіктердің шешімдерін   координаталық түзуде кескіндеу;

6.2.2.13

теңсіздіктердің шешімдерін сан аралығы арқылы және берілген сан аралығын   теңсіздік түрінде жазу;

Сабақ   

мақсаттары

Оқушылар:

-            Берілген теңсіздікті   ықшамдайды;

-                түріне келтіреді;

-              түріндегі сызықтық теңсіздіктерді шешеді;

Бағалау   

критерийлері

Оқушылар:

-            Берілген теңсіздікті   ықшамдай алады;

-               түріне келтіре біледі;

-              түріндегі сызықтық теңсіздіктерді шеше   алады;

-            Шешімін координаталық   түзуде сала біледі;

-            Шешімін аралық түрінде   жаза алады.

Тілдік  

мақсаттар

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

- теңсіздік;

- қатаң теңсіздік;

- қатаң емес теңсіздік;

- теңсіздіктерді шешу;

- сызықтық теңсіздік.

Диалогқа/жазылымға қажетті   тіркестер:

-            x>5   теңсіздігінің шешімі ... аралығы болып табылады;

-            теңсіздіктің екі   жақ бөлігін де теріс санға көбейткенде/бөлгенде теңсіздік белгісін өзгереді;

-            теңсіздіктің екі   жақ бөлігін де оң санға көбейткенде/бөлгенде теңсіздік белгісін өзгеріссіз   қалады.

Құндылықтарды дарыту

Топтық және жұппен   жұмыс жасата отырып оқушыларда өзара сыйластық, сенімділік, қарым-қатынасты қалыптастыру

Пәнаралық  

байланыстар

Информатика, АКТ қолдану

Бастапқы

білім

Шамаларды салыстыра алу; теңдеулерді шешу дағдылары;   сандық түзумен жұмыс жасау дағдылары.

Сабақ барысы

Сабақтың   жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың   басы

0 – 3 мин

Ұйымдастыру   кезеңі.

Оқушыларды   жинақтау, оқу құралдарын түгендеу.

Амандасу. Ынтымақтастық ортаны қалыптастыру.

Топқа бөлу.

1-топ: «Сан   аралықтар» кемесі

2-топ:  «Қатаң теңсіздік»  кемесі

3-топ:  «Қатаң емес теңсіздік»  кемесі

4-топ:  «Қос теңсіздік» кемесі

Кеме   капитандарымен таныстыру.

 

 Ой толғау. Сәйкесін тап

х ≥   3                                 (-∞;- 5 ]

х <   7                                 [ -8; 5]

х ≤   -5                                [3; +∞ )

-8  ≤   х ≤   5                         ( -2; 0 ]

-2 <   х  ≤    0                        (-∞; 7 )

Презентация

 

 

 

Сабақтың   ортасы

4   - 8 мин

 « Қай топ жылдам?»

1 топ

Теңсіздіктерді шешу алгоритмін қолданып берілген   теңсіздікті шешіңіздер.

4(x – 3)+5x ≤  3x

2 топ

Теңсіздіктерді шешу алгоритмін қолданып берілген   теңсіздікті шешіңіздер.

3 топ

Теңсіздіктерді шешу алгоритмін қолданып берілген   теңсіздікті шешіңіздер.

7(x+1) – 4x>3x+16

4 топ

Теңсіздіктерді шешу алгоритмін қолданып берілген   теңсіздікті шешіңіздер.

6x+17>2(3x+4)

Қосымша 1

 

9   - 18   мин

Өз   беттік жұмыс

Оқушыларға сәйкестендіруге берілген жеке тапсырма   ұсыныңыз.

ТеңсіздікШешімі


 

Қосымша 2

 

19 – 28 мин

Жалпы   сыныппен жұмыс

№942   Теңсіздіктерді   шешіп, шешімдер жиынын координаталық түзуде кескіндеңдер.

1)      x – 3 ≥- 13;    3) x + 3 > 5;  5)  4x + 5 ≤ 21

2)      x + 1 ≤ 9;  4)   2x + 1 < 11;  6) 9x   – 7 > -25

 

№ 943

Теңсіздіктерді шешіп, координаталық түзуде кескінде.

1)        2(x + 1) – 4x >   – 3x + 8

2)        5 + x < 3 – x.

3)      3(x+2)>4(x+3)

1.   Теңсіздікті шешіңіздер: 2x – 5 > 9.

2x – 5 > 9 <=> 2x > 14 

x > 7.

  (7; ∞).

2.   Теңсіздікті шешіңіздер: 4a – 11 > a + 13.

4a – 11 > a + 13 <=> 3a > 24 <=> a   > 8.

 а  (8;   +∞).

Математика. Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған   оқулық, 2- басылымы

Т.А. Алдамуратова,

Т.С. Байшоланов,

Е.С. Байшоланов . – Алматы: Атамұра, 2018.

29 – 30 мин

Сергіту   сәті.  

«Жаңылыспаймын» әдісі

  Оқушылар дөңгелене   тұрып, кезекпен бірден отызға дейін, сосын кері қарай санайды. Үшке еселік   санды айтатын адам сол санның орнына «Жаңылыспаймын» деп айтуы керек. Кім   жаңылысса, сол ойыннан шығады.    

Презентация

 

 

 

31 – 37 мин

Жеке   жұмыс.

kahoot.it сайтында «Бір айнымалысы бар сызықтық   теңсіздіктер» тестін орындайды.

kahoot.it

Сабақтың   соңы

37-40 мин

Сабақты қорытындылау.

Үйге тапсырма: № 946

Рефлексия.                                                                                                                                    «Білім теңізіне кеме жіберіңіз»Тақырыпты жақсы   меңгердім деген  оқушылар кемелерін   теңізге орналастырады,өзіне сенімсіздер жағаның шетінде қалады


Теңіздің       шетіБілім       теңізі           


 


Саралау   –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары   оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау   – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық   және қауіпсіздік техникасының сақталуы.

АКТ-мен байланыстар




Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?   Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін   пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап   беріңіз. 




Жалпы баға

Сабақтың   жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1.

2.

Сабақты   жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

Сабақ   барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары   туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?












 

                                                

6.3В Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 6

Қатысқандар саны:            

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздік. Бір айнымалысы бар   сызықтық теңсіздіктерді шешу.

Осы сабақта   қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.2.2.12

теңсіздіктердің шешімдерін   координаталық түзуде кескіндеу;

6.2.2.13

теңсіздіктердің шешімдерін сан аралығы арқылы және берілген сан аралығын   теңсіздік түрінде жазу;

Сабақ   

мақсаттары

Оқушылар:

-            Берілген теңсіздікті   ықшамдайды;

-                түріне келтіреді;

-              түріндегі сызықтық теңсіздіктерді шешеді;

Бағалау   

критерийлері

Оқушылар:

-            Берілген теңсіздікті   ықшамдай алады;

-               түріне келтіре біледі;

-              түріндегі сызықтық теңсіздіктерді шеше   алады;

-            Шешімін координаталық   түзуде сала біледі;

-            Шешімін аралық түрінде   жаза алады.

Тілдік  

мақсаттар

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

- теңсіздік;

- қатаң теңсіздік;

- қатаң емес теңсіздік;

- теңсіздіктерді шешу;

- сызықтық теңсіздік.

Диалогқа/жазылымға қажетті   тіркестер:

-            x>5   теңсіздігінің шешімі ... аралығы болып табылады;

-            теңсіздіктің екі   жақ бөлігін де теріс санға көбейткенде/бөлгенде теңсіздік белгісін өзгереді;

-            теңсіздіктің екі   жақ бөлігін де оң санға көбейткенде/бөлгенде теңсіздік белгісін өзгеріссіз   қалады.

Құндылықтарды дарыту

Топтық және жұппен   жұмыс жасата отырып оқушыларда өзара сыйластық, сенімділік, қарым-қатынасты қалыптастыру

Пәнаралық  

байланыстар

Информатика, АКТ қолдану

Бастапқы

білім

Шамаларды салыстыра алу; теңдеулерді шешу дағдылары;   сандық түзумен жұмыс жасау дағдылары.

Сабақ барысы

Сабақтың   жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың   басы

0 – 3 мин

Ұйымдастыру   кезеңі.

Оқушыларды   жинақтау, оқу құралдарын түгендеу.

Амандасу. Ынтымақтастық ортаны қалыптастыру.

Топқа бөлу.

1-топ: «Сан   аралықтар» кемесі

2-топ:  «Қатаң теңсіздік»  кемесі

3-топ:  «Қатаң емес теңсіздік»  кемесі

4-топ:  «Қос теңсіздік» кемесі

Кеме   капитандарымен таныстыру.

 

 Ой толғау. Сәйкесін тап

х ≥   3                                 (-∞;- 5 ]

х <   7                                 [ -8; 5]

х ≤   -5                                [3; +∞ )

-8  ≤   х ≤   5                         ( -2; 0 ]

-2 <   х  ≤    0                        (-∞; 7 )

Презентация

 

 

 

Сабақтың   ортасы

4   - 8 мин

 « Қай топ жылдам?»

1 топ

Теңсіздіктерді шешу алгоритмін қолданып берілген   теңсіздікті шешіңіздер.

4(x – 3)+5x ≤  3x

2 топ

Теңсіздіктерді шешу алгоритмін қолданып берілген   теңсіздікті шешіңіздер.

3 топ

Теңсіздіктерді шешу алгоритмін қолданып берілген   теңсіздікті шешіңіздер.

7(x+1) – 4x>3x+16

4 топ

Теңсіздіктерді шешу алгоритмін қолданып берілген   теңсіздікті шешіңіздер.

6x+17>2(3x+4)

Қосымша 1

 

9   - 18   мин

Өз   беттік жұмыс

Оқушыларға сәйкестендіруге берілген жеке тапсырма   ұсыныңыз.

ТеңсіздікШешімі


 

Қосымша 2

 

19 – 28 мин

Жалпы   сыныппен жұмыс

№942   Теңсіздіктерді   шешіп, шешімдер жиынын координаталық түзуде кескіндеңдер.

1)      x – 3 ≥- 13;    3) x + 3 > 5;  5)  4x + 5 ≤ 21

2)      x + 1 ≤ 9;  4)   2x + 1 < 11;  6) 9x   – 7 > -25

 

№ 943

Теңсіздіктерді шешіп, координаталық түзуде кескінде.

1)        2(x + 1) – 4x >   – 3x + 8

2)        5 + x < 3 – x.

3)      3(x+2)>4(x+3)

1.   Теңсіздікті шешіңіздер: 2x – 5 > 9.

2x – 5 > 9 <=> 2x > 14 

x > 7.

  (7; ∞).

2.   Теңсіздікті шешіңіздер: 4a – 11 > a + 13.

4a – 11 > a + 13 <=> 3a > 24 <=> a   > 8.

 а  (8;   +∞).

Математика. Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған   оқулық, 2- басылымы

Т.А. Алдамуратова,

Т.С. Байшоланов,

Е.С. Байшоланов . – Алматы: Атамұра, 2018.

29 – 30 мин

Сергіту   сәті.  

«Жаңылыспаймын» әдісі

  Оқушылар дөңгелене   тұрып, кезекпен бірден отызға дейін, сосын кері қарай санайды. Үшке еселік   санды айтатын адам сол санның орнына «Жаңылыспаймын» деп айтуы керек. Кім   жаңылысса, сол ойыннан шығады.    

Презентация

 

 

 

31 – 37 мин

Жеке   жұмыс.

kahoot.it сайтында «Бір айнымалысы бар сызықтық   теңсіздіктер» тестін орындайды.

kahoot.it

Сабақтың   соңы

37-40 мин

Сабақты қорытындылау.

Үйге тапсырма: № 946

Рефлексия.                                                                                                                                    «Білім теңізіне кеме жіберіңіз»Тақырыпты жақсы   меңгердім деген  оқушылар кемелерін   теңізге орналастырады,өзіне сенімсіздер жағаның шетінде қалады


Теңіздің       шетіБілім       теңізі           


 


Саралау   –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары   оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау   – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық   және қауіпсіздік техникасының сақталуы.

АКТ-мен байланыстар




Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?   Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін   пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап   беріңіз. 




Жалпы баға

Сабақтың   жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1.

2.

Сабақты   жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

Сабақ   барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары   туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?













Ашық сабақ. Математика. 9 сынып. Сандар тізбегі және олардың берілу тәсілдері
Қазақстанда өсетін дәрілік өсімдіктер
Сәйкес тақырыптар
Көтерілу