Бекітемін:
Пән: Математика Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Атақты тұлғалар Күні: 20.02.2019 жыл Сынып: 3 «Б» | Мектеп: З. Жарқынбаев атындағы №202 орта мектеп | Мұғалімнің аты- жөні: Г. Үсенова |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Разрядтан аттамай үш таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша бөлу. / Ұлы математиктер |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 3.1.2.10 мынадай жағдайларда: 23∙2, 123∙2, 46:2, 246:2 екі/үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға жазбаша көбейту мен бөлу алгоритмдерін қолдану |
Сабақтың мақсаттары | Барлығы: Есептерді шығару әдісін түсіндіреді. Ұлы математиктер туралы біледі. Көбі: Екі/үш таңбалы санды бір таңбалы санға көбейту және бөлу мүмкіндігі, көбейту және бөлу тапсырмаларында есептеуді орындайды. Кейбірі: Логикалық тапсырма орындайды |
Бағалау критерийлері | Екі/үш таңбалы санды бір таңбалы санға көбейту және бөлу мүмкіндігі, көбейту және бөлу тапсырмаларында есептеуді орындайды. |
Құндылықтарды дарыту | Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
Пәнаралық байланыс | Сөз құрамақ ойынында қазақ тілімен, топтық тапсырмада дене шынықтыру пәнімен |
АКТ қолдану дағдылары | Слайд, бейнероликтер, дерекқордан және интернеттен сабаққа қатысты ақпаратты іздеу |
Тілдік құзыреттілік | Негізгі сөздер мен тіркестер: |
бөлу, бөлінгіш, бөлгіш, бөлінді, толымсыз бөлінгіш; көбейту, көбейткіш; Эйлер-Венн диагаммасы |
Талқылауға арналған сұрақтар: |
Бастапқы білім | Кестедегі және ауызша кестеде жоқ көбейту және бөлу әрекеттерін орындау. Екі/үш таңбалы санды бір таңбалы санға көбейту және бөлу мүмкіндігі, көбейту және бөлу тапсырмаларында есептеуді орындайды. |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы- 1 минут 1 минут 2 минут 1 минут | Топтарға біріктіру Оқушыларға бір, екі, үш таңбалы сандар үлестіріледі. Қолдарыдағы сандары бойынша бір таңбалы, екі таңбалы , үш таңбалы сандар жиынына бірігеді. Психологиялық дайындық Жағымды көңіл күй қалыптастыру. -Балалар, қонақтармен сәлемдесіңдер (орындарынан тұрады) -Кімнің көңіл күйі жақсы болса, 3 рет қол шапалақтайық -Мейірімді балалар, қолдарыңды жоғары көтеріп бұлғаңдар - Тілалғыш балалар, бастарыңды изеңдер. -Кім жұмыс істеуге дайын жіне кім алда не болатынына қызықса,орындарыңа отырыңдар. - Сонымен ,біз сабағымызды бастаймыз. - Балалар, сендер жаңа бір таңбалы, екі таңбалығ үш таңбалы сандар жиындарына бөліндіңдер. Демек, бүгінгі сабағымыз не туралы болмақ? Оқушылардың дұрыс жауаптарын мадақтау №1-мысал «Орынын тап!» ойыны ойнатылады Сендер жиын туралы білесіңдер. (Ол туралы екінші сыныпта өткен болатынбыз) Ал қазір алдарыңда берілген геометриялық фигураларды жиындарға бөліп орналастырып көріңдерші. Егер дұрыс орналастырсаңдар бұл диагаммаға аты берілген ғалымдардың фамилиясын біле аласыңдар. Слайдтан әріпті фигуралардың орналасу ретін көрсете отырып ғалымдардың есімін табу А жиыны – Эйлер В жиыны - Венн Бүгінгі сабақта осы ғалымдар туралы білгілерің келе ме? Олай болса, .... Сабақтың тақырыбын ашу, мақсатын жариялау: - Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы « Разрядтан аттамай үш таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша бөлу » деп аталады. Осы мақсаттарға жету барысында түрлі тапсырмалар орындайтын боламыз. Тапсырмаларды орындау белсенділіктеріңді бағалау мақсатында әр топтан бір топ басшы сайлайымын. Топ басшының міндеті - тапсырманы дұрыс орындап отырған балаларды дер кезінде байқап, смайликтер үлестіріп отыру. Әр топтан ең көп смайлик жинаған балалар төсбелгімен марапатталады. | Топ атаулары Таратпа бір таңбалы, екі таңбалы, үш таңбалы сандар слайд Бағалау парағы смайликтер |
Сабақтың ортасы 5 минут 1 минут | Әр топтық тапсырма орындалған сайын бір құпия сөз шығып отырады және сол құпия сөз туралы мәлімет беріледі. № 2-мысал. Топтық жұмыс. Өрнекті баған түрінде есепте, дұрыстығын тексер 1-топ: 323*2=969 - Д 844:2 =422 - г 2-топ: 124*2=248 - р 482: 2 =241 - а 3-топ: 231*3= 693 - и 663: 3 =221 – м Жасалған жұмыстарды «келісемін», «келіспеймін» пікірі арқылы бағалау Жұмыс соңында өрнектердің мәнінен «Диагамма» деген сөз шығады. «Сөз құрамақ» ойыны 969+693+241+422+248+241+221+221+241 Бейнеролик: Эйлер - Веен диаграммасы туралы №3-мысал Жұптық тапсырма. Амалдар бойынша баған түрінде есептеу №1 1000-32*3-84:2= 862 №2 124*2+482:2= 489 Тақтадан дұрыс нұсқаны көрсете отырып бағалау №4-мысал Ұжымдық жұмыс: (тақтада орындалады) Сәйкестендіру Тапсырма: Тура теңдіктер мен теңсіздіктер құрастыру Тура теңдіктертеңсіздіктер45*3= 200 - 65400-80 = 80*4300+456 > 1000-25065+125 > 90-25 Дұрыс жауапты мадақтау Өзіндік жұмыс. (Жұмыс дәптер 49-бет. 109-сабақ) 1. Өрнектерді баған түрінде жазып, оларды есепте 428:2=214 966:3=322 2. Есепті тексер. 214*2=428 322*3=966 Тақтадан дұрыс нұсқаны тексерте отырып бағалау №5-мысал. Топтық жұмыс. «Математикалық футбол» ойыны 1-топ2-топ3-топ32*2=6464:2=32341*2=682503+496=999- Э860-77=783 - й41*2=8282:2=41- л682:2=34119+921=94047+648=695 - е232*2=464464:2=232848:2=424810-679=131 - р165+309=474 Әр дұрыс орындалған өрнекке 1 ұпай беріледі. Жеңімпаз топтар мадақталады. Жұп сандар жазылған доптарға әріптер жазылған . Сол әріптерді құрастырғанда келесі құпия сөз шығады Бейнеролик. Леонард Эйлер туралы №6-мысал Жұптық жұмыс: салыстыру №1. 19мм *2 см 47 см * 4 дм 7 см №2 9ц * 90 кг 910 кг * 9 ц 1 кг №3 3 ц 50 кг * 350 кг 15 см * 150 мм Тақтадан дұрыс нұсқаны көрсете отырып бағалау №7 мысал Топтық жұмыс. Б.К : Өрнек бойынша есептер құрастырады 1-топ: 320*2+120*3= 1000 - В 2-топ: 450*2-120*3= 540- Н 3-топ: 320*2 + 120*2=880 - Е Дескрипторлар: 1. Есептің шарты өрнекке сәйкес келеді. 2 балл 2. Есептің шартын дұрыс құрастырады. 1 балл 3. Есептің шешуін дұрыс табады. 1 балл 4. Есептің жауабы толық жазылады. 1 балл Слайдтан «Сөз құрамақ» ойыны көрсетіледі. Оқушылар келесі құпия сөзді құрастырады. Бейнеролик. Джон Венн туралы Сергіту сәті: бейнеролик Логикалық сұрақтар Математиктер биі Зертте! Топтық жұмыс.№ 10-мысал. Тапсырма: 2-ден 9-ға дейінгі сандарды пайдаланып, тура теңдік шығатындай бос орындарды толтыр 1-топ2-топ3-топ :4= : 4: = : : =4: 8:4=6:3 4:2 = 6:3 6:3 = 4:2 Топтар «Келісемін» немесе «Келіспеймін» пікірлері арқылы бағаланады | Плокаттар Маркерлер Бейнеролик Таратпа қағаздар Қима қағаздар және магниттер Жұмыс дәптерлер Плокатта, доптар суреті Бейнеролик Таратпа қағаздар Плокаттар, суреттер, желім Бейнеролик Бейнероликтер Тапсырма жазылған парақтар |
Сабақтың соңы 5 минут | Жеке тапсырма. Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы. Орындау уақыты: 2 минут Тапсырма: Өрнектердің мәнін тап 124*2= 248 248:2= 124 223*3= 669 969:3= 323 121*4= 484 448:4= 112 Дескриптор Білім алушы - екі,үш таңбалы санды бір таңбалы санға разрядтан аттамай көбейтеді;3 балл - екі, үш таңбалы санды бір таңбалы санға разрядтан аттамай бөледі. 3-балл Бағалау. Шеңбер бойынша ең көп смайлик жанаған оқушыларды «Жас математик» төсбелгісімен марапаттау және «Айрықша тапсырма» ұсыну. Айрықша тапсырма: Қазақтың математик ғалымдары туралы ізденіс жұмыс жасау. Үйге тапсырма: №8,9 мысалдар Рефлексия.Дөңгелектің бір бөлігін боя. 
| Таратпа қағаздар Төсбелгілер «Айрықша тапсырмалар» Таратпа қағаздар |
|
|
|
|
|
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? Сабақ барысында оқушыларға қолдау,мадақтау көмек көрсетіп отырамын. Сараланған тапсырма: Логикалық тапсырма 1. Ұзындығы 4 метр тақтайды 1 метрден бөліктерге кесті. 1 бөлік кесі үшін 5 минут уақыт керек. Қанша уақытта тақтайды кесіп болды? (15 минут) 2. Спектакль қойылымына 4 бала қатысты. Бірінші бөлімінде 3 бала, ал екінші бөлімінде 2 бала ойнады. Сонда қалай? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз? Топтық, жұптық тапсырмаларды беру, қалыптастырушы бағалау тапсырмасын беру, рефлексия |
Рефлексия Сабақ \оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетінін білдім. |
З. Жарқынбаев атындағы №202 орта мектеп
Ашық сабақ
Тақырыбы: Разрядтан аттамай үш
таңбалы санды бір таңбалы санға
жазбаша бөлу.
Ұлы математиктер
Сыныбы: 3 «Б»
Пән мұғалімі: Г. Үсенова
2018-2019 оқу жылы
Логикалық тапсырма 1. Ұзындығы 4 метр тақтайды 1 метрден бөліктерге кесті. 1 бөлік кесі үшін 5 минут уақыт керек. Қанша уақытта тақтайды кесіп болды? 2. Спектакль қойылымына 4 бала қатысты. Бірінші бөлімінде 3 бала, ал екінші бөлімінде 2 бала ойнады. Сонда қалай? | Логикалық тапсырма 1. Ұзындығы 4 метр тақтайды 1 метрден бөліктерге кесті. 1 бөлік кесі үшін 5 минут уақыт керек. Қанша уақытта тақтайды кесіп болды? 2. Спектакль қойылымына 4 бала қатысты. Бірінші бөлімінде 3 бала, ал екінші бөлімінде 2 бала ойнады. Сонда қалай? |
Логикалық тапсырма 1. Ұзындығы 4 метр тақтайды 1 метрден бөліктерге кесті. 1 бөлік кесі үшін 5 минут уақыт керек. Қанша уақытта тақтайды кесіп болды? 2. Спектакль қойылымына 4 бала қатысты. Бірінші бөлімінде 3 бала, ал екінші бөлімінде 2 бала ойнады. Сонда қалай? | Логикалық тапсырма 1. Ұзындығы 4 метр тақтайды 1 метрден бөліктерге кесті. 1 бөлік кесі үшін 5 минут уақыт керек. Қанша уақытта тақтайды кесіп болды? 2. Спектакль қойылымына 4 бала қатысты. Бірінші бөлімінде 3 бала, ал екінші бөлімінде 2 бала ойнады. Сонда қалай? |
Логикалық тапсырма 1. Ұзындығы 4 метр тақтайды 1 метрден бөліктерге кесті. 1 бөлік кесі үшін 5 минут уақыт керек. Қанша уақытта тақтайды кесіп болды? 2. Спектакль қойылымына 4 бала қатысты. Бірінші бөлімінде 3 бала, ал екінші бөлімінде 2 бала ойнады. Сонда қалай? | Логикалық тапсырма 1. Ұзындығы 4 метр тақтайды 1 метрден бөліктерге кесті. 1 бөлік кесі үшін 5 минут уақыт керек. Қанша уақытта тақтайды кесіп болды? 2. Спектакль қойылымына 4 бала қатысты. Бірінші бөлімінде 3 бала, ал екінші бөлімінде 2 бала ойнады. Сонда қалай? |
Логикалық тапсырма 1. Ұзындығы 4 метр тақтайды 1 метрден бөліктерге кесті. 1 бөлік кесі үшін 5 минут уақыт керек. Қанша уақытта тақтайды кесіп болды? 2. Спектакль қойылымына 4 бала қатысты. Бірінші бөлімінде 3 бала, ал екінші бөлімінде 2 бала ойнады. Сонда қалай? | Логикалық тапсырма 1. Ұзындығы 4 метр тақтайды 1 метрден бөліктерге кесті. 1 бөлік кесі үшін 5 минут уақыт керек. Қанша уақытта тақтайды кесіп болды? 2. Спектакль қойылымына 4 бала қатысты. Бірінші бөлімінде 3 бала, ал екінші бөлімінде 2 бала ойнады. Сонда қалай? |
Логикалық тапсырма 1. Ұзындығы 4 метр тақтайды 1 метрден бөліктерге кесті. 1 бөлік кесі үшін 5 минут уақыт керек. Қанша уақытта тақтайды кесіп болды? 2. Спектакль қойылымына 4 бала қатысты. Бірінші бөлімінде 3 бала, ал екінші бөлімінде 2 бала ойнады. Сонда қалай? | Логикалық тапсырма 1. Ұзындығы 4 метр тақтайды 1 метрден бөліктерге кесті. 1 бөлік кесі үшін 5 минут уақыт керек. Қанша уақытта тақтайды кесіп болды? 2. Спектакль қойылымына 4 бала қатысты. Бірінші бөлімінде 3 бала, ал екінші бөлімінде 2 бала ойнады. Сонда қалай? |
Рефлексия Дөңгелектің бір бөлігін боя.
Қиын , бірақ қызықты болды Қиын және қызықсыз болды Оңай және қызықты болды 
| Рефлексия Дөңгелектің бір бөлігін боя.
Қиын , бірақ қызықты болды Қиын және қызықсыз болды Оңай және қызықты болды 
|
Рефлексия Дөңгелектің бір бөлігін боя.
Қиын , бірақ қызықты болды Қиын және қызықсыз болды Оңай және қызықты болды 
| Рефлексия Дөңгелектің бір бөлігін боя.
Қиын , бірақ қызықты болды Қиын және қызықсыз болды Оңай және қызықты болды 
|
Рефлексия Дөңгелектің бір бөлігін боя.
Қиын , бірақ қызықты болды Қиын және қызықсыз болды Оңай және қызықты болды 
| Рефлексия Дөңгелектің бір бөлігін боя.
Қиын , бірақ қызықты болды Қиын және қызықсыз болды Оңай және қызықты болды 
|
Рефлексия Дөңгелектің бір бөлігін боя.
Қиын , бірақ қызықты болды Қиын және қызықсыз болды Оңай және қызықты болды 
| Рефлексия Дөңгелектің бір бөлігін боя.
Қиын , бірақ қызықты болды Қиын және қызықсыз болды Оңай және қызықты болды 
|
Рефлексия Дөңгелектің бір бөлігін боя.
Қиын , бірақ қызықты болды Қиын және қызықсыз болды Оңай және қызықты болды 
| Рефлексия Дөңгелектің бір бөлігін боя.
Қиын , бірақ қызықты болды Қиын және қызықсыз болды Оңай және қызықты болды 
|
Рефлексия Дөңгелектің бір бөлігін боя.
Қиын , бірақ қызықты болды Қиын және қызықсыз болды Оңай және қызықты болды 
| Рефлексия Дөңгелектің бір бөлігін боя.
Қиын , бірақ қызықты болды Қиын және қызықсыз болды Оңай және қызықты болды 
|
Рефлексия Дөңгелектің бір бөлігін боя.
Қиын , бірақ қызықты болды Қиын және қызықсыз болды Оңай және қызықты болды 
| Рефлексия Дөңгелектің бір бөлігін боя.
Қиын , бірақ қызықты болды Қиын және қызықсыз болды Оңай және қызықты болды 
|
1-топ |
32*2= 64:2= 341*2= 503+496= 860-77= |
2-топ |
41*2= 82:2= 682:2= 19+921= 47+648= |
3-топ |
232*2= 464:2= 848:2= 810-679= 165+309= |
464 
|
64 
|
32 
|
232 
|
82 
|
41-л 
|
682 
|
341--- 
|
999 -Э 
|
783-й 
|
940 
|
695-е 
|
131-р 
|
474 
|
424 
|
398 | 2 | 3 | 4 |
249 | 6 | 10 | 11 |
965 | 13 | 14 | 15 |
125 | 364 | 12 | 1 |
265 | 10 |
| 5 |
3-топ
Айрықша тапсырма
Қазақтың математик ғалымдары туралы ізденіс жұмыс жасау
Айрықша тапсырма
Қазақтың математик ғалымдары туралы ізденіс жұмыс жасау
Айрықша тапсырма
Қазақтың математик ғалымдары туралы ізденіс жұмыс жасау
Айрықша тапсырма
Қазақтың математик ғалымдары туралы ізденіс жұмыс жасау
3С бөлім – Жазбаша көбейту және бөлу
Бөлімше 1.2 Сандармен амалдар орындау
Оқу мақсаты: 3.1.2.10 Мынадай жағдайларда: 23•2,
123•2, 46:2, 246:2 екі таңбалы/үш
таңбалы сандарды бір таңбалы санға
жазбаша көбейту мен бөлу
алгоритмдерін қолдану
Бағалау критерийі Білім алушы
Екі/үш таңбалы сандарды бір таңбалы
санға разрядтан аттамай көбейтеді және
бөледі
Ойлау дағдыларының деңгейі Қолдану
Орындау уақыты: 2 минут
Тапсырма:
Өрнектердің мәнін тап
124*2= 248:2=
223*3= 969:3=
121*4= 448:4=
Дескриптор
Білім алушы
- екі,үш таңбалы санды бір таңбалы санға разрядтан аттамай көбейтеді;
екі, үш таңбалы санды бір таңбалы санға разрядтан аттамай бөледі.
3С бөлім – Жазбаша көбейту және бөлу
Бөлімше 1.2 Сандармен амалдар орындау
Оқу мақсаты: 3.1.2.10 Мынадай жағдайларда: 23•2,
123•2, 46:2, 246:2 екі таңбалы/үш
таңбалы сандарды бір таңбалы санға
жазбаша көбейту мен бөлу
алгоритмдерін қолдану
Бағалау критерийі Білім алушы
Екі/үш таңбалы сандарды бір таңбалы
санға разрядтан аттамай көбейтеді және
бөледі
Ойлау дағдыларының деңгейі Қолдану
Орындау уақыты: 2 минут
Тапсырма:
Өрнектердің мәнін тап
124*2= 248:2=
223*3= 969:3=
121*4= 448:4=
Дескриптор
Білім алушы
- екі,үш таңбалы санды бір таңбалы санға разрядтан аттамай көбейтеді;
екі, үш таңбалы санды бір таңбалы санға разрядтан аттамай бөледі.
№3-мысал Жұптық тапсырма. Амалдар бойынша баған түрінде есептеу №1 1000-32*3-84:2= |
|
|
№3-мысал Жұптық тапсырма. Амалдар бойынша баған түрінде есептеу №2 124*2+482:2= |
|
|
№3-мысал Жұптық тапсырма. Амалдар бойынша баған түрінде есептеу №1 1000-32*3-84:2= |
|
|
№3-мысал Жұптық тапсырма. Амалдар бойынша баған түрінде есептеу №2 124*2+482:2= |
|
|
№3-мысал Жұптық тапсырма. Амалдар бойынша баған түрінде есептеу №1 1000-32*3-84:2= |
|
|
№3-мысал Жұптық тапсырма. Амалдар бойынша баған түрінде есептеу №2 124*2+482:2= |
|
|
№6-мысал Жұптық жұмыс: №1. 19мм *2 см 47 см * 4 дм 7 см | №6-мысал Жұптық жұмыс: №1. 19мм *2 см 47 см * 4 дм 7 см |
№6-мысал Жұптық жұмыс: №2 9ц * 90 кг 910 кг * 9 ц 1 кг | №6-мысал Жұптық жұмыс: №2 9ц * 90 кг 910 кг * 9 ц 1 кг |
№6-мысал Жұптық жұмыс: №3 3 ц 50 кг * 350 кг 15 см * 150 мм | №6-мысал Жұптық жұмыс: №3 3 ц 50 кг * 350 кг 15 см * 150 мм |
№6-мысал Жұптық жұмыс: №1. 19мм *2 см 47 см * 4 дм 7 см | №6-мысал Жұптық жұмыс: №1. 19мм *2 см 47 см * 4 дм 7 см |
№6-мысал Жұптық жұмыс: №2 9ц * 90 кг 910 кг * 9 ц 1 кг | №6-мысал Жұптық жұмыс: №2 9ц * 90 кг 910 кг * 9 ц 1 кг |
|
|
|
|
Теңсіздіктер
Тура теңдіктер
45*3
200 - 65
400-80
80*4
300+456
1000-250
65+125
90-25