Ашық сабақ. Физика. Газдардың, сұйықтар мен қатты денелердің молекулалық құрылымы
| Тарау: Қысым Сынып: 7 Қатысқандар: 14 Қатыспағандар: 0  | |||
| Сабақтың тақырыбы | Газдардың, сұйықтар мен қатты денелердің молекулалық құрылымы | ||
| Осы мақсаты | 7. 3. 1. 1. Заттардың молекулалық құрылысы негізінде, газдардың сұйықтар мен қатты денелердің құрылымын сипаттау | ||
| Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар: Заттың құрылысын және заттың үш күйін, қасиеттерін біледі. Басым бөлігі: Заттардың молекула - кинетикалық теориясын тұжырымдай отырып заттың үш күйінің құрылымын сипаттайды. Кейбір оқушылар: Күнделікті өмірде газдардың сұйықтар мен қатты денелер құрылымына мысал келтіріп түсіндіре алады.  | ||
| Бағалау критерийі | 1. Заттың қандай бөлшектерден тұратынын біледі 2. Заттың үш күйін ажыратады 3. Мысалдар келтіріп, табиғаттағы құбылыстарды оның құрылымына қарай түсіндіреді.  | ||
| Тілдік мақсаттар | «Үш тұғырлы тіл» ҚазақшаОрысша АғылшыншаАтоматомatomмолекуламолекулаmoleculeГазгазgasҚаттытвёрдыйsoldСұйықжидкостьliquidдиффузиядиффузияdiffusion  | ||
| Құндылықтарға баулу | Жалпыға бірдей еңбек қоғамы. (оқушылар арасындағы татулық, білім алуға еңбектенуге үйрету) | ||
| Пәнаралық байланыс | Химия. | ||
| Алдыңғы білім | Заттың құрылысы. Молекулалар. | ||
| Сабақ барысы | |||
| Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | |
| Сабақтың басы 7 минут  | Ұйымдастыру: /2минут/ Сәлемдесу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Тренинг «Шаттық шеңбер» Бүгінгі сабаққа жағымды тілектер айтады. Үй тапсырмасын тексеру./5минут/ «Физикалық диктант» /жеке жұмыс / 1.........- денелердің бір - біріне әрекет етуі. (Өзара әркеттесу) 2........- дененің пішінің немесе өлшемдерінің өзгеруі.(Деформация) 3.........- денелердің инетртілігінің өлшемі. (Масса) 4........- денелердің Жерге тартылу күші. (Ауырлық күші) 5........- дененің тірекке немесе аспанға түсіретін күші. (Дененің салмағы) 6........- бір дене екінші дененің бетімен қозғалған кезде пайда болатын күш. (Үйкеліс күші) 7........- заттың көлем бірлігіндегі массасына тең физикалық шама. (Зат тығыздығы) 8........- денелердің өзара әрекеттесуін сипаттайтын физикалық шама. (Күш) 9........- дененің созылу кезіндегі серпімділік күшінің модулі дене ұзындығының өзгеруіне тура пропорционал. (Гук заңы) 10........- кез - келген дене, егер оған басқа денелер әрекет етпесе, өзінің тыныштық күйін сақтайды. (Инерция құбылысы) Кері байланыс: Өзара тексеру, дұрыс жауаппен түзету жасайды. Әр дұрыс жауапқа 1 ұпай беріледі. Шапалақ әдісімен бағалайды.  | Таратпа қағаздар ДұрысжауапБағасыШапалақсаны10 - 8537 - 5424 - 131  | |
| Сабақтың ортасы 28 минут  | «Миға шабуыл» стратериясы арқылы тақырыпты ашу. /2минут/ Берілген суреттер арқылы оқушылар бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтауға түрткі беру. Топқа болу: «Қатты», «Сұйық», «Газ». /1минут/ Мағынасына байланысты сөздері топтастыру арқылы бөлу. Оқушылар тақырыпты оқиды./5минут/ 1тапсырма. Әртүрлі фигуралы қағаз қималарына «Фишбоун», «Кластер», «Постер» әдістерінде берілген тапсырмаларды таңдап топпен жұмыс жасайды. /15 минут/ Қатты тобы: Заттың құрылысы түсіндір. Сұйық тобы: Заттың үш күйі және диффузия туралы түсіндір. Газ тобы: Заттың үш күйінің молекулаларының құрылымы туралы түсіндір. Кері байланыс: Өзге топтың жұмысын критерийлер арқылы тексеріп шапалақ әдісімен бағалайды. 2 тапсырма «Сематикалық карта»/жұппен жұмыс/3минут Деңгейлік тапсырма. А деңгейі: зат күйін айтады. Б деңгейі: Заттардың молекула - кинетикалық теориясын тұжырымдайды. С деңгейі: Мысал келтіріп түсіндіре отырып тұжырымдай алады Заттың күйіМысал.Негiзгi қасиеттерiМолекулаларының орналасу тәртібіГаз БуСұйықСуӨзi құйыл -ған ыдыс -тың пiшiнiналады; көле -мiн сақтай -ды (сығыл -майды); пi -шiнiн сақ -тамайды;аққышҚаттымұз Кері байланысҚарсылар жұптардың жұмысын шапалақ әдісімен бағалайды. Сергіту сәті: «Атомдар мен молекулалар» /2минут/  | АКТ слайд Сөздері бар таратпа қағаздар түрлі - түсті Оқулықпен жұмыс Әртүрлі фигуралы қағаз қималары КритерийлеріДескрипторларЗаттың құрылысына сүйене отырып тапсырманы орындау.Заттың құрылысын біледі Әр заттың күйінде диффузияның өтуін түсіндіріеді.Диффузия құбылысынның температураға тәуелділігін байланыстыра түсіндіреді. АКТ дұрыс жауаппен тексереді | |
| Сабақтың соңы 10 минут  | Бекіту. «Қадам басу» /5минут/ Оқушылар шығып ойына түйгенің әр қадам басу арқылы жеткізеді. Рефлексия. /3минут/ «Жетістік баспалдағы» әдісі арқылы сабақтар алған білімдерін білу мақсатында. Үй тапсырмасы:/2 минут/ 1. Тақырыпты оқу. 2. Үй жағдайында дифузияға байланысты бір эксперименттіе жұмыс жүргізіп рефлексия жазу.  | Аяқ іздері Стикерлер  | |
| Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау - сіз оқушылырдың материялды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | |
| Сабаққа мақсат сараланып қойылады. Оған сәйкес үй тапсырмасы да сараланып беріреді. | Әрбір тапсырмадан кейін оқушыларды ынталандыру, қызығушылықтарын арттыру үшін «Үш шапалақ» қалыптастырушы бағалау әдісі жоспарланады | «Атомдар мен молекулалар» сергіту сәті арқылы оқушылардың бойын сергіту. | |

 
 
 
